Przejdź do treści

Jak fotografować fajerwerki w Sylwestra?

Chyba każdemu i każdej z nas 31 grudnia kojarzy się z niebem rozjaśnionym fajerwerkami. Ciemność nocy rozjaśniona blaskiem sztucznych ogni z pewnością raduje oczy wszystkich świętujących nadejście nowego roku.

Wiele osób pragnie uwiecznić na zdjęciu te piękne i jednocześnie ulotne chwile. Fotografowanie fajerwerków w Sylwestra nie jest takie trudne, jak się wydaje. Wystarczy się odpowiednio przygotować.

Zanim wyjdziemy w teren

Przygotowania do fotografowania fajerwerków w Sylwestra należy rozpocząć kilka godzin przed północą. Ten czas trzeba przeznaczyć na zebranie odpowiedniego sprzętu i niezbędnych akcesoriów. Mogłoby się wydawać, że to strata czasu, ale zapewniam Was: każda minuta poświęcona na przygotowanie będzie skutkowała dodatkową minutą na wykonanie fajnego zdjęcia.

Jaki aparat do fotografowania sztucznych ogni?

Aby fotografować fajerwerki w noc sylwestrową nie potrzebujemy profesjonalnego aparatu cyfrowego. Nawet najzwyklejsza lustrzanka spełni swoje zadanie w 100%.

Wybrany aparat powinien oferować fotografowanie w trybie BULB (ewentualnie w trybie preselekcji czasu), posiadać złącze na wężyk spustowy oraz możliwość zamontowania na statywie. Inne cechy aparatu nie są bardzo istotne.

Jaki obiektyw do fotografowania fajerwerków?

Fotografowanie sztucznych ogni nocą nie wymaga żadnego specjalnego obiektywu. Podejmując decyzję o obiektywie, którego użyjemy, musimy odpowiedzieć sobie na następujące pytania: Jak daleko będę od fajerwerków? Jak szeroki kadr chcę umieścić na zdjęciu?

Im więcej obszaru chcemy przedstawić na zdjęciu, tym szerszy obiektyw musimy zabrać. Im bardziej chcemy się skupić na blasku fajerwerków, tym dłuższą ogniskową powinien posiadać wybrany obiektyw.

Pamiętaj o statywie

Fotografowanie fajerwerków polega na stosunkowo długim czasie naświetlania zdjęcia. Czas ten może wynosić nawet 5 sekund. Nie jest możliwe utrzymanie aparatu nieruchomo przez tak długi czas trzymając go w rękach.

I tutaj z pomocą przychodzi nam statyw. Nie musi być to najdroższy, najlżejszy i najmocniejszy statyw dostępny w ofercie sklepu. Do tego zadania wyśmienicie sprawdzi się nawet najtańszy statyw fotograficzny. Jego główną cechą powinna być stabilność. Zdjęcie wykonane aparatem zamocowanym na statywie z pewnością będzie ostre.

Jeśli nie posiadamy statywu lub nie chcemy kupować go na jedną okazję, możemy poszukać alternatywy. Ławka, murek czy nawet płot mogą pełnić rolę statywu i unieruchomić aparat, jednak na pewno nie będą tak komfortowe w użytkowaniu.

Wężyk spustowy – niezbędne akcesorium

Wężyk spustowy to nic innego jak „przedłużenie” spustu migawki aparatu. Korzystanie z niego eliminuje ryzyko poruszenia aparatu podczas robienia zdjęcia, co w przypadku fotografowania fajerwerków ma ogromne znaczenie.

Jeśli nie posiadamy wężyka spustowego lub, podobnie jak w przypadku statywu, nie chcemy kupować go na jedną okazję, możemy przestawić aparat na tryb preselekcji czasu. Ustawiamy wtedy czas naświetlania, np. 5 sekund, po czym naciskamy spust migawki z nadzieją, że tyle czasy wystarczy by wykonać piękne zdjęcie sztucznych ogni. Naciśnięcie spustu migawki może skutkować poruszeniem aparatu, dlatego warto takie zdjęcie wykonać z opóźnieniem wykorzystując 2-sekundowy samowyzwalacz.

Naładowane baterie – bez nich ani rusz

Baterie lubią odmawiać posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Jestem pewien, że każdy fotograf musiał kiedyś wymienić baterię w aparacie w chwili, gdy po drugiej stronie obiektywu działo się coś bardzo ważnego.

Aby uniknąć takiej sytuacji pamiętajmy o naładowaniu baterii do aparatu. Warto to zrobić na przykład dzień (albo nawet dwa dni) wcześniej aby w Sylwestra skupić się na innych zadaniach.

Pamiętajmy o zapasowej karcie pamięci

Miejsce na karcie pamięci, podobnie jak bateria, lubi się kończyć w najmniej oczekiwanym momencie. Tu jednak mamy ten komfort, że możemy z poziomy aparatu usunąć nieudane zdjęcia i w ten sposób zrobić miejsce na kolejne zdjęcia.

Jednak aby nie odrywać wzroku od nieba i skupić się na fotografowaniu lepszym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą zapasowej karty pamięci. Gdy miejsce na pierwszej karcie skończy się wtedy w kilka sekund zastępujemy ją drugą i fotografujemy dalej.

Źródło światła

Fotografowanie po zmroku może być kłopotliwe jeśli nie znamy „na pamięć” naszego aparatu czy obiektywu. Z tego powodu warto zabrać ze sobą jakiekolwiek źródło światła (może być latarka w telefonie). To pozwoli na oświetlenie aparatu np. w celu znalezienia poszukiwanego przycisku.

Pasek od aparatu zostawmy w domu

Fotografowanie fajerwerków w Sylwestra to zadanie statyczne, niewymagające przemieszczania się fotografa z miejsca na miejsce. Aparat będzie umieszczony na statywie, na ławce, na murku – ale na pewno nie w dłoniach fotografa. To oznacza, że pasek od aparatu możemy zostawić w domu, ponieważ z pewnością nie założymy aparatu na szyję. Dodatkowo nawet lekki powiew wiatru może skutkować poruszeniem paska, czyli aparatu – a tego chcemy uniknąć.

Fotografowanie fajerwerków w terenie

Jesteśmy przygotowani do robienia zdjęć fajerwerkom w noc sylwestrową. A zatem idziemy w miejsce, z którego będzie widać dużą część nieba i… Do dzieła!

Ostrość

W pierwszej kolejności zajmiemy się ostrością. Na obiektywie ustawiamy przełącznik od ostrości w pozycję AF (prawdopodobnie nic nie będzie trzeba zmieniać, bo jest to najczęściej używane ustawienie). Następnie „łapiemy” ostrość, czyli przytrzymujemy spust migawki do połowy, na najdalej położonym obiekcie. Prawdopodobnie będzie to najjaśniejsza gwazda na niebie. Gdy obiektyw ustawi ostrość na wybranym punkcie zmieniamy ustawienie przełącznika od ostrości w pozycję MF. Dzięki temu obiektyw nie będzie „szukał” ostrości w chwili, gdy niebo rozświetli się od blasku fajerwerków.

Jeśli wskutek tych działań zdjęcia nie będą wystarczająco ostre powinniśmy „złapać” ostrość bezpośrednio na wystrzelonych fajerwerkach. Stracimy wtedy szansę na zrobienie jednego zdjęcia, jednak korzyść wynikająca z tego poświęcenia będzie z pewnością rekompensowała tę stratę.

Czułość ISO

ISO determinuje ziarnistość zdjęcia. Im mniejsza wartość tym mniej szumu będziemy mieli na wykonanej fotografii.

W przypadku fotografowania fajerwerków w noc sylwestrową problem ziarnistości nie istnieje, ponieważ czas naświetlania i tak będzie bardzo długi (względem zdjęć robionych z ręki). Dlatego podczas fotografowania fajerwerków ustawiamy najniższą wartość ISO, jaką dysponuje nasz aparat (100, a nawet 50).

Przysłona

Przysłona wpływa na 2 aspekty fotografii: rozmycie tła i czas naświetlania.

W przypadku fotografowania sztucznych ogni nie potrzebujemy ani rozmytego tła (które i tak będzie czarne), ani możliwości wykonania zdjęcia w krótkim czasie (który i tak będzie wynosił co najmniej kilka sekund). Dlatego wartość przysłony ustawiamy w okolice 8 lub nawet 11.

Stabilizacja obiektywu

Stabilizacja obiektywu spotykana najczęściej w teleobiektywach to fantastyczny mechanizm pozwalający na wykonanie ostrego zdjęcia z ręki. Właśnie – z ręki.

Mechanizm stabilizacji obrazu szuka drgań, które może zniwelować. O ile w przypadku zdjęcia robionego z ręki drgania te z pewnością się pojawią, o tyle aparat zamocowany na statywie tych drgań po prostu mieć nie będzie. Niestety mechanizm stabilizacji obrazu o tym nie wie i mimo braku drgań będzie ich szukał. Skutkiem takich poszukiwań na siłę będą… Drgania zarejestrowane na zdjęciu. Dlatego na czas fotografowania przy użyciu statywu, np. w noc sylwestrową, mechanizm stabilizacji obrazy należy wyłączyć.

Czas naświetlania

Czas naświetlania zdjęcia to najważniejsze ustawienie, które będzie miało bezpośredni wpływ na wygląd wykonanego zdjęcia.

W przypadku fotografowania fajerwerków w noc sylwestrową najlepszym wyborem będzie tryb BULB (w aparatach marki Canon), który otwiera migawkę tak długo, jak długo wciśnięty jest spust migawki. Aby nie korzystać z migawki w aparacie niezbędne będzie podłączenie zabranego ze sobą wężyka spustowego, który jest „przedłużeniem” spustu migawki. Gdy ustawimy w aparacie tryb BULB i podłączymy wężyk spustowy do aparatu wystarczy nacisnąć spust migawki na wężyku dokładnie tak samo, jak byśmy nacisnęli spust migawki na aparacie. Ten sposób pozwoli na przerwanie naświetlania zdjęcia w odpowiednim momencie, np. tuż po zakończonej serii wystrzałów fajerwerków.

Jeśli nie posiadamy (lub zapomnieliśmy zabrać) wężyka spustowego możemy użyć samowyzwalacza. Przełączamy aparat w tryb manualny (w aparatach marki Canon oznaczony literą M) i ustawiamy czas naświetlania, po czym aktywujemy 2-sekundowy samowyzwalacz. Wspomniany czas powinien wystarczyć aby aparat się ustabilizował po wciśnięciu spustu migawki.

Dobre miejsce na statyw

Statyw rozstawiamy tak, aby stał on stabilnie na podłożu. Statyw nie musi być rozstawiony na maksymalnie wysuniętych wszystkich nogach. Jedna z nich może być nieco schowana. Dostosujmy ustawienie statywu do podłoża, na jakim się znajdujemy.

Fotografujemy sztuczne ognie w noc sylwestrową

Wszystko jest już gotowe do tego aby fotografować fajerwerki w noc sylwestrową. Zatem do dzieła!

Uwaga: Powyższa treść to tylko wskazówki, które mogą, ale nie muszą, gwarantować przepis na udane zdjęcie fajerwerków w noc sylwestrową. Warunki są zmienne, sprzęt jest różny, doświadczenie ma znaczenie. Eksperymentujmy, zmieniajmy, poprawiajmy – wszystko po to aby wykonać wspaniałe zdjęcia fajerwerków, które z dumą pokażemy znajomym.

Zdjęcia fajerwerków w Sylwestra

Zachęcam do zapoznania się z kilkoma zdjęciami wykonanymi w sylwestrową noc :o)

Zdjęcie fajerwerków zrobione w noc sylwestrową
Zdjęcie sztucznych ogni zrobione w noc sylwestrową
Zdjęcie sztucznych ogni zrobione w Sylwestra