Przejdź do treści

Idealnie białe tło w fotografii produktowej

Profesjonalne zdjęcia produktowe odgrywają bardzo ważną rolę podczas sprzedaży. Dobra fotografia wyraża więcej niż 1000 słów, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by była ona atrakcyjna w oczach potencjalnego nabywcy.

Jedną z najważniejszych cech dobrej fotografii produktowej jest jednolite, białe tło. Pozwala ono skupić uwagę osoby na przedstawionym na zdjęciu przedmiocie, a nie na otaczającym go tle.

Jak otrzymać idealnie białe tło na zdjęciu?

Białe tło na zdjęciu produktowym możemy osiągnąć na 2 sposoby.

Pierwszy z nich polega na dobraniu białego tła oraz oświetlenia. Taki zestaw pozwoli na odpowiednie oświetlenie fotografowanego przedmiotu oraz osiągnięcie białego tła wokół niego. Niestety sposób ten nie sprawdzi się w przypadku fotografowania jasnych przedmiotów – wtedy albo tło będzie ciemne, albo fotografowany produkt będzie zbyt jasny.

Drugim sposobem jest usunięcie tła w programie graficznym, które zostanie zastąpione kolorem białym. Ten sposób wybacza błędy powstałe podczas robienia zdjęcia. Dzięki niemu nie musimy troszczyć się o otrzymanie idealnie białego tła i możemy skupić naszą uwagę na zachowaniu naturalnych barw fotografowanego przedmiotu.

Usuwanie tła z fotografii produktowej w programie graficznym Adobe Photoshop

Usuwanie tła z fotografii produktowej zostanie opisane na przykładzie programu Adobe Photoshop w wersji CS6. Wykonywanie tej czynności w innej wersji tej aplikacji powinno przebiec w podobny sposób.

W pierwszej kolejności fotografię produktową, z której chcemy usunąć tło, otwieramy klikając w menu głównym Plik > Otwórz….

Fotografia produktowa otwarta w programie graficznym

Następnie, korzystając z narzędzia Szybkie zaznaczanie, zaznaczamy tło, które chcemy usunąć. Ewentualne poprawki nanosimy przy pomocy lewego klawisza Alt.

Tło na fotografii produktowej zaznaczone za pomocą narzędzia Szybkie zaznaczanie

Chcąc usunąć tło naciskamy na klawiaturze klawisz Delete. W oknie dialogowym, które się pojawi, w sekcji Zawartość z listy wyboru obok Użyj: wybieramy Biały. Następnie w sekcji Mieszanie z listy wyboru obok Tryb: wybieramy Zwykły, a w polu obok Krycie: wpisujemy wartość 100. Ustawienia zatwierdzamy klikając przycisk OK.

Ustawienia nowego tła na fotografii produktowej

Naszym oczom ukazuje się fotografia produktowa z idealnie białym tłem.

Fotografia produktowa z idealnie białym tłem

Ostatnim krokiem jest zapis nowej fotografii produktowej. W tym celu klikamy w menu głównym Plik > Zapisz dla Internetu…, po czym wybieramy format pliku, podajemy jego wymiary i klikamy przycisk Zapisz…. W nowym oknie dialogowym wskazujemy miejsce do zapisu pliku, klikamy Zapisz i… Gotowe!

Jak widać otrzymanie idealnie białego tła w fotografii produktowej nie jest trudne. Wystarczy zdjęcie, program do obróbki grafiki, kilka kliknięć i już jesteśmy na dobrej drodze do sukcesu w sprzedaży. Powodzenia!