Przejdź do treści

Dodawanie cienia pod produktem na białym tle

W ostatnim wpisie dowiedzieliśmy się co należy zrobić aby otrzymać idealnie białe tło w fotografii produktowej. Przyglądając się dłużej takiemu zdjęciu można odnieść wrażenie, że przedstawiony na nim produkt unosi się w powietrzu. Aby uniknąć tego złudzenia należy dodać cień na zdjęciu produktowym.

Jak dodać cień na zdjęciu produktowym z idealnie białym tłem?

Dodawanie cienia na zdjęciu produktowym zostanie opisane na przykładzie programu Adobe Photoshop w wersji CS6. Wykonywanie tej czynności w innej aplikacji powinno przebiec w podobny sposób.

W pierwszej kolejności klikamy w menu głównym Plik > Otwórz… i wskazujemy fotografię produktową z idealnie białym tłem, do której będziemy dodawać cień.

Fotografia produktowa z idealnie białym tłem otwarta w programie Photoshop

Następnie powielamy bieżącą warstwę. W tym celu w menu klikamy Warstwa > Powiel warstwę…. W nowo otwartym oknie możemy nadać nazwę nowej warstwie zmieniając zawartość pola tekstowego obok jako:. W naszym przypadku nowa warstwa będzie nosiła nazwę Cień.

Nadawanie nazwy Cień dla powielonej warstwy

Potwierdzamy powielanie warstwy klikając na przycisk OK.

Przygotowujemy warstwę, która stworzy cień

W zakładce Warstwy powinniśmy zobaczyć 2 warstwy – nowo utworzoną o nazwie Cień oraz oryginalną (nazywaną najczęściej Tło).

Włączone warstwy Cień i Tło

Teraz musimy tymczasowo ukryć oryginalną warstwę. W tym celu klikamy na symbol otwartego oka obok warstwy nazwanej Tło. Po kliknięciu ikona otwartego oka zniknie, a w jej miejscu pojawi się wypukły kwadrat.

Wyłączona warstwa Cień

W następnym kroku usuwamy z warstwy o nazwie Cień niechcianą zawartość.

Naszym celem jest dodanie do zdjęcia produktowego z idealnie białym tłem cienia, który pojawia się pod sfotografowanym produktem. W pierwszej kolejności musimy usunąć tło wokół produktu.

W tym celu klikamy na warstwę Cień aby program wiedział na której warstwie będziemy operować. Następnie włączamy narzędzie Szybkie zaznaczanie i zaznaczamy białe tło wokół produktu. Ewentualne poprawki nanosimy przy pomocy wciśniętego lewego klawisza Alt (odpowiada on za usuwanie zaznaczenia) oraz wciśniętego lewego klawisza Shift (odpowiada on za dodawanie zaznaczenia).

Po zaznaczeniu obszaru naciskamy klawisz Delete na klawiaturze. Zaznaczone tło znika, a w jego miejscu pojawia się szachownica. Ta mozaika to nic innego jak oznaczenie przezroczystości w programach graficznych.

W kolejnym kroku musimy pozostawić taki obszar fotografii produktu, który będzie odpowiadał za cień. Niestety nie ma przepisu na jednoznaczne określenie o jaki obszar chodzi – rezultat tej operacji to wynik wielu prób i błędów. Obszar usuwamy korzystając z naszego ulubionego narzędzia do zaznaczania – Zaznaczanie prostokątne, Lasso lub inne.

W naszym przypadku spróbujemy skorzystać z warstwy Cień wyglądającej w ten sposób:

Warstwa Cień przygotowana do stworzenia na jej podstawie cienia

Mamy już gotową warstwę, na podstawie której powstanie cień – zatem do dzieła!

Tworzymy cień warstwy

Klikamy dwukrotnie na nazwę warstwy Cień. W nowo otwartym oknie Styl warstwy w bocznym menu klikamy na Cień. W wyniku tego kliknięcia pole wyboru przy nazwie Cień powinno zostać zaznaczone, a my powinniśmy ujrzeć właściwości tego stylu. Jeśli pole wyboru przy nazwie Cień nie zostało zaznaczone, to musimy je włączyć klikając dokładnie na to pole.

Teraz musimy ponownie wykazać się cierpliwością – mimo stosunkowo niewielkiej ilości ustawień znalezienie odpowiednich parametrów może być czasochłonne.

Jak ustawić właściwości stylu mieszania Cień aby otrzymać cień w fotografii produktowej?

 • Tryb mieszania: Zwykły,
 • Kolor cienia: Czarny,
 • Krycie: 75%,
 • Kąt: 90 stopni,
 • Użyć oświetlenia globalnego: Tak,
 • Odległość: 35 pikseli,
 • Rozpiętość: 0%,
 • Rozmiar: 20 pikseli,
 • Kontur: Linia prosta,
 • Wygładzony: Nie,
 • Szum: 0%,
 • Warstwa odcina cień: Tak.

Zachęcam do eksperymentowania z wartościami właściwości stylu mieszania Cień, ponieważ w przypadku innych zdjęć produktowych wskazane powyżej wartości mogą nie dać zadowalającego efektu.

Zapisujemy wybrane ustawienia klikając na przycisk OK.

Zdjęcie produktowe z cieniem – efekt końowy

Całkowity efekt naszej pracy zobaczymy włączając ukrytą wcześniej warstwę Tło.

Efekt końcowy zdjęcia produktowego z dodanym cieniem

Zdjęcie produktowe z białym tłem i dodanym cieniem stało się dużo bardziej atrakcyjne, prawda?