Przejdź do treści

Profesjonalny fotograf na chrzest – czy warto?

Chrzest Święty, jak podaje Katechizm Kościoła Katolickiego, to sakrament, przez który następuje wyzwolenie od grzechu pierworodnego i włączenie do wspólnoty Kościoła.

Ceremonia Chrztu Świętego to bardzo ważne rodzinne wydarzenie, do którego w szczególny sposób przygotowują się rodzice oraz chrzestni, a niekiedy również dziadkowie. Dzień Chrztu Świętego to dobry przykład pięknego, rodzinnego spotkania. Najbliżsi spotykają się najpierw w kościele, a następnie przy stole aby na chwilę zwolnić tempo swego życia i w spokoju porozmawiać o bieżących sprawach. Jak można sprawić by ten dzień był jeszcze piękniejszy?

Pamiątkowe fotografie z dnia Chrztu Świętego

Czas mija nieubłaganie. Chcielibyśmy by świat zatrzymał się chociaż na chwilę, jednak nie jest to możliwe i musimy nieustannie dorównywać mu w tym biegu. Na szczęście istnieje sposób, który pozwoli pozornie zatrzymać bieg czasu. Urządzenie, które jest do tego potrzebne, nosimy najczęściej w kieszeni. Chodzi o nasz telefon.

Wiele osób każdego dnia robi zdjęcia swoim smartfonem. Ich tematem może być pamiątkowa fotografia ze spotkania, nowo kupiony samochód czy piękny widok podczas wakacyjnego wyjazdu. „Wspólnym mianownikiem” wykonywanych przez nas zdjęć jest słowo „wspomnienia”. Fotografujemy by mieć pamiątkę, by w wolnej chwili móc usiąść w fotelu i, przeglądając fotografie, wrócić wspomnieniami do tamtych chwil i miejsc. W wielu przypadkach takie zdjęcia spełniają nasze oczekiwania.

Profesjonalny fotograf na chrzest pamięta również o fotografowaniu detali.

Profesjonalny fotograf na chrzest czy amator — kogo wybrać?

Wykonywane smartfonem zdjęcia są bardzo dobrej jakości, ceremonia Chrztu Świętego odbywa się w pobliskim kościele (który zna cała rodzina), a na zdjęcia od wujka czy cioci nie trzeba czekać długo. Dlaczego więc ktoś inny miałby robić zdjęcia na Chrzcie Świętym?

1. Fotograf na chrzest zaczyna pracę wcześniej, niż się to wydaje

Dla większości rodziny ceremonia Chrztu Świętego zaczyna się w kościele. Jednak dla rodziców początek tej uroczystości ma miejsce jeszcze w domu. Profesjonalny fotograf na chrzest zaoferuje swoją obecność już podczas ubierania dziecka do Chrztu Świętego. Taka sesja to bardzo dobry dodatek do właściwej sesji w kościele.

Dobry fotograf na chrzest towarzyszy rodzicom podczas ubierania dziecka.

2. Postawa podczas Mszy Świętej

Osoby, które uczestniczą w Mszy Świętej i „z doskoku” robią zdjęcia, mogą niechętnie poruszać się po kościele czując się nieswojo. To sprawia, że robione z daleka zdjęcia nie będą przedstawiać więcej niż plecy członków rodziny. Profesjonalny fotograf na chrzest ma najczęściej ukończony tzw. „Kurs fotografowania podczas liturgii”, a po kościele porusza się swobodnie i nieskrępowanie. Wie kiedy i gdzie stanąć by w najlepszym możliwym kadrze uchwycić każdy ważny moment Chrztu Świętego.

3. Fotografa nie widać na zdjęciu

Możemy poprosić członków rodziny o wykonanie kilku zdjęć na Chrzcie Świętym naszego dziecka. Pamiętajmy jednak, że fotografa nie widać na zdjęciach! Obecność profesjonalnego fotografa podczas Chrztu Świętego pozwoli na wykonanie zdjęcia grupowego, na którym będą widoczni wszyscy zaproszeni goście.

4. Smartfon a profesjonalny sprzęt fotograficzny

Kościoły są budowlami z trudnymi warunkami oświetleniowymi. Wykonanie w nich zdjęcia za pomocą smartfona czy amatorskiego aparatu cyfrowego będzie bardzo kłopotliwe. Ratunkiem jest zastosowanie przez profesjonalnego fotografa na chrzest odpowiedniego sprzętu fotograficznego — aparatu cyfrowego z możliwością szybkiego robienia wielu zdjęć w trybie seryjnym, zewnętrznej lampy błyskowej z możliwością regulacji kierunku i siły błysku, jasnego obiektywu wydobywającego szczegóły nawet z ciemnych miejsc itp.

5. Ilość zdjęć

Sakrament Chrztu Świętego udzielany jest tylko raz, nie ma możliwości powtórzenia żadnego z jego elementów. Dlatego ważne jest aby profesjonalny fotograf na chrzest robił zdjęcia w trybie seryjnym — wtedy mamy pewność, że na pewno udało się uwiecznić na zdjęciu wybrany moment ceremonii.

6. Obróbka zdjęć i zmysł artystyczny fotografa

Zdjęcia wykonane nawet najlepszym aparatem wymagają profesjonalnej obróbki. W pierwszym etapie postprodukcji dokonujemy selekcji, następnie poprawiamy kadr, kontrast, barwy itp. Profesjonalny fotograf na chrzest posiada odpowiednie oprogramowanie i wydajny sprzęt — dzięki nim jest w stanie dopracować zdjęcia dbając o najdrobniejszy szczegół. Ponadto wykonuje on postprodukcję obiektywnie i według własnego zmysłu artystycznego.

Profesjonalny fotograf na chrzest wykonuje zdjęcie w chwili polewania główki dziecka wodą święconą.

Wniosek: warto wybrać profesjonalnego fotografa na chrzest!

Wyżej wymienione argumenty mówią jednoznacznie: warto zlecić profesjonalnemu fotografowi wykonanie fotorelacji z Chrztu Świętego — wtedy rodzice mogą w pełni cieszyć się tym wyjątkowym dniem, a radość tą dzielić ze swoją rodziną. Posiadane przez profesjonalnego fotografa na chrzest bogate doświadczenie, odpowiedni sprzęt i właściwe podejście do tematu pozwalają na wykonanie pięknych zdjęć, dzięki którym będzie można wracać wspomnieniami do tego dnia z uśmiechem na twarzy.

Fotograf na chrzest fotografuje również poczęstunek po ceremonii.

Jeśli szukasz profesjonalnego fotografa na chrzest, to odwiedziny na mojej stronie są jak strzał w dziesiątkę! Fotorelacja z Chrztu Świętego to stały element mojej oferty, dlatego zapraszam do zapoznania się z moim portfolio oraz cennikiem. Zachęcam do kontaktu w celu omówienia szczegółów zlecenia.