Przejdź do treści

Rola fotografa podczas chrztu św. w kościele

Chrzest św. jest bardzo ważnym wydarzeniem, z którym wiąże się podjęcie przez rodziców dziecka wielu decyzji. Ale ten dzień to wyzwanie dla jeszcze kogoś.

W jednym z wcześniejszych wpisów zastanawialiśmy się czy warto zlecić wykonanie fotorelacji z ceremonii chrztu św. profesjonalnemu fotografowi. Dziś pokażemy jak ta uroczystość wygląda z perspektywy fotografa.

Fotograf podczas ubierania dziecka

Pierwsze ujęcia podczas fotorelacji z chrztu fotograf wykonuje podczas ubierania dziecka. Na nieco ponad godzinę przed rozpoczęciem mszy fotograf powinien być już obecny w mieszkaniu rodziców dziecka i przygotowywać aparat do sesji. Rodzice powinni być już gotowi do wyjścia, a jedyne co pozostało to ubranie swojej pociechy. Wcześniejsze przybycie fotografa pozwoli na luźną rozmowę, podczas której poziom stresu spadnie po obu stronach obiektywu.

Ubieraniem dziecka do chrztu zajmują się najczęściej jego matka i matka chrzestna. Gdy ubranka i dodatki leżą przygotowane fotograf ma świetną okazję do wykonania kilku zdjęć tych detali.

Na strój chłopca składa się zazwyczaj elegancki malutki garnitur, biała koszula, krawat na gumce lub muszka oraz buciki i, opcjonalnie, berecik na głowę. Dziewczynki są ubierane najczęściej w białą sukienkę, rajstopy oraz buciki i opaskę z kokardą na głowie.

Strój na chrzest dla dziewczynki – sukienka, buciki i opaska

Ubieranie dziecka do chrztu to bardzo ważne kilkanaście minut pracy fotografa przed wyjściem do kościoła. Tu należy wykazać się cierpliwością i pomysłowością, gdyż nie każdą zaplanowaną fotografię uda się wykonać, a najlepsze ujęcia to te spontaniczne. Dlatego warto niekiedy chwilę dłużej poczekać aż dziecko się uśmiechnie czy dobrać taki nieoczywisty kadr, który wywoła uśmiech na twarzach osób oglądających zdjęcia z tego wydarzenia.

Rodzice ubierają dziecko do chrztu św.
Nietypowy kadr w rodzinnym albumie z pewnością wywoła uśmiech podczas oglądania zdjęć

Po zakończonym ubieraniu warto zrobić sesję zdjęciową dla rodziców i innych obecnych osób. Kilka dodatkowych ujęć z pewnością wzbogaci fotorelację.

Fotograf w kancelarii parafialnej

Rodzice chrzczonego dziecka oraz chrzestni powinni pojawić się w kancelarii parafialnej na około 15 minut przed rozpoczęciem mszy.

Obecność fotografa w kancelarii to bardzo dobra okazja na przedstawienie się kapłanowi oraz poinformowanie go o swojej roli i chęci wykonania fotorelacji z wydarzenia. Taki drobny gest sprawi, że kapłan podczas mszy będzie łaskawiej patrzył na fotografa, który kręci się to tu, to tam. Istnieje również szansa na uzyskanie od niego kilku cennych wskazówek dotyczących ceremonii. Jeśli fotograf posiada upoważnienie do fotografowania podczas liturgii, powinien pokazać je kapłanowi aby wiedział, że fotograf jest profesjonalistą i będzie potrafił godnie zachowywać się w czasie mszy.

W kancelarii rodzice i chrzestni podpisują dokumenty niezbędne do udzielenia dziecku sakramentu chrztu. To kolejna okazja do zrobienia kilku pamiątkowych zdjęć.

Podpisywanie dokumentów w kancelarii parafialnej

W niektórych parafiach dialog między kapłanem a rodzicami, podczas którego kapłan zadaje pytania znane z początku mszy, odbywa się właśnie w kancelarii. Warto zapytać kapłana o to, czy w miejscu zlecenia ten dialog odbywa się w kancelarii przed rozpoczęciem mszy czy przy wejściu do kościoła na początku mszy.

Fotograf podczas ceremonii chrztu św. w kościele

Po wyjściu z kancelarii parafialnej rodzice przechodzą do kościoła i tam w ciszy czekają na rozpoczęcie mszy. W zależności od zwyczajów panujących w parafii czekają w tylnej części kościoła przy wejściu albo w pierwszych ławkach tuż przed ołtarzem.

W tym momencie warto zatroszczyć się, aby wózek dziecięcy czy nosidełko (których rodzice najprawdopodobniej i tak nie będą używać w trakcie mszy) zostały przesunięte na tyle daleko, by nie znalazły się w kadrze. Decyzja ta należy oczywiście do rodziców, jednak ich brak na zdjęciach w znacznym stopniu podnosi walory estetyczne wykonanych fotografii.

Obrzęd wprowadzenia dziecka do Kościoła

Gdy nadejdzie czas rozpoczęcia mszy kapłan wychodzi z zakrystii i rozpoczyna sprawowanie ofiary. Po znaku krzyża, pozdrowieniu wiernych i kilku zdaniach wprowadzenia podchodzi on do rodziców i zaczyna z nimi dialog symbolizujący wprowadzenie dziecka do wspólnoty Kościoła. To dobra okazja do sfotografowania skupionych i pełnych powagi rodziców.

Treść dialogu brzmi następująco:

Ksiądz: Drodzy Rodzice, jakie imię wybraliście dla swojego dziecka?
Rodzice: [Głośno wypowiadają wybrane imię, np. Jan]
Ksiądz: O co prosicie Kościół Święty dla Jana?
Rodzice: O chrzest święty.
Ksiądz: Prosząc o chrzest dla waszego dziecka przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania miłowało Boga i bliźniego jak nas nauczył Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?
Rodzice: Jesteśmy świadomi.

W tym momencie kapłan zwraca się do rodziców chrzestnych.

Ksiądz: A wy, rodzice chrzestni, czy jesteście gotowi pomagać rodzicom tego dziecka w wypełnianiu obowiązku?
Rodzice chrzestni: Jesteśmy gotowi.

Następnie kapłan zwraca się do chrzczonego dziecka:

Janie, wspólnota chrześcijańska przyjmuje cię z wielką radością. Ja zaś w imieniu tej wspólnoty znaczę cię znakiem Krzyża, a po mnie naznaczą cię tym samym znakiem Chrystusa Zbawiciela twoi rodzice i chrzestni.

W tym momencie zaczyna się wyścig z czasem. Kapłan podchodzi do dziecka i kreśli kciukiem na jego czółku znak krzyża. Następnie taki sam gest wykonują najpierw rodzice, a następnie chrzestni.

Mimo wszelkich starań nie da się przewidzieć z której strony podejdą do dziecka kapłan, rodzice czy chrzestni. Dlatego za wszelką cenę należy dać z siebie wszystko aby znaleźć się w miejscu, z którego zostanie wykonane najlepsze zdjęcie.

Gdyby jednak się to nie udało, to po mszy można zaproponować rodzicom powtórzenie tego gestu na potrzeby pięknej pamiątki z ceremonii chrztu.

Po wykonaniu wspomnianego gestu rodzice zajmują miejsca w przygotowanych dla nich ławkach, a kapłan wraca na prezbiterium i kontynuuje odprawianie mszy.

Obrzęd chrztu św.

Obrzęd chrztu rozpoczyna się tuż po zakończonym kazaniu. To właśnie wtedy kapłan zaprasza rodziców z dzieckiem aby podeszli do chrzcielnicy. Następnie kapłan odmawia modlitwę poświęcenia wody lub modlitwę dziękczynną. W tym czasie matka chrzestna powinna przygotować białą szatę (tzw. chrzczonkę), a ojciec chrzestny gromnicę. Będą one niebawem potrzebne.

Wyrzeczenie się szatana i wyznanie wiary

Po odmówieniu modlitw kapłan zwraca się do rodziców i chrzestnych z serią pytań o wyrzeczenie się szatana i wyznanie wiary. Odpowiadają oni na zadawane pytania słowami „wyrzekamy się” i „wierzymy”.

Wyznanie wiary kończy się słowami wypowiedzianymi przez kapłana:

Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą, w Chrystusie, Panie naszym. Amen.

Gest polania główki dziecka wodą święconą

Matka z dzieckiem na rękach zbliża się do chrzcielnicy. Fotograf powinien wtedy zająć miejsce, z którego zrobi zdjęcie przedstawiające główkę dziecka, po której będą spływać krople wody święconej. Jeśli w kadrze znajdzie się również uśmiechnięta matka, zdjęcie nabierze niepowtarzalnego charakteru.

Tuż przed gestem polania główki wodą święconą kapłan zadaje rodzicom pytanie:

Czy chcecie aby Jan otrzymał chrzest w wierze Kościoła, którą przed chwilą wyznaliśmy?

Rodzice wspólnie odpowiadają:

Chcemy.

Matka pochyla się z dzieckiem nad chrzcielnicą, a kapłan trzykrotnie polewa główkę dziecka wodą święconą wypowiadając słowa:

Janie, ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

W tym momencie fotograf wykonuje serię zdjęć, z których wybierze to jedno najlepsze.

Moment polewania główki dziecka wodą święconą podczas chrztu św.

Namaszczenie dziecka krzyżmem świętym

Następnie kapłan namaszcza dziecko krzyżmem świętym. W tym momencie podchodzi on do dziecka i kciukiem zanurzonym wcześniej w poświęconej oliwie symbolicznie kreśli na czółku malucha znak krzyża. Fotograf w tym czasie wykonuje kolejną serię zdjęć upamiętniających ten gest.

Nałożenie białej szaty

Kolejnym elementem obrzędu chrztu jest nałożenie na dziecko białej szaty.

Kapłan wypowiada słowa:

Janie, stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomogą ci zachować godność dziecka Bożego nieskalaną aż po życie wieczne. Amen.

Po wypowiedzeniu tych słów kapłan kładzie na dziecku chrzczonkę przygotowaną wcześniej przez matkę chrzestną. Ten gest może wykonać również sama matka chrzestna.

Niezależnie od tego, kto wykonuje ten gest, jest to kolejna okazja do wykonania pamiątkowego zdjęcia.

Biała szata nałożona na ochrzczone dziecko

Zapalenie gromnicy od paschału

Słowami

Przyjmijcie światło Chrystusa.

kapłan zachęca ojca chrzestnego by ten zapalił od paschału przygotowaną wcześniej gromnicę.

W tym momencie fotograf powinien być już w odpowiednim miejscu, z którego wykona zdjęcie upamiętniające opisany gest.

Ojciec chrzestny zapala świecę od Paschału

Gdy chrzestny wróci na swoje miejsce kapłan kontynuuje:

Podtrzymywanie tego światła powierza się wam, rodzice i chrzestni, aby wasze dziecko, oświecone przez Chrystusa, postępowało zawsze jak dziecko światłości, a trwając w wierze, mogło wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem z wszystkimi Świętymi w niebie.

Tymi słowami kończy się obrzęd chrztu świętego.

Dalsza część mszy

Po zakończonym obrzędzie chrztu rodzice i chrzestni wracają na swoje miejsca, a msza przebiega zgodnie z nakazanym obrządkiem.

Rodzice i chrzestni przystępujący do Komunii Św. to kolejna okazja na wykonanie pamiątkowych zdjęć.

Bardzo ciekawe kadry można osiągnąć wykonując fotografię tuż po zakończeniu udzielania komunii wiernym. Rodzice dziecka siedzący w pierwszej ławce trzymający na rękach swoją pociechę, a w tle rodzina i bliscy to kadr, który zapewni piękną pamiątkę.

Fotograf po zakończonej mszy

Tuż po zakończeniu mszy warto wykonać sesję zdjęciową przed ołtarzem. Minie sporo czasu dopóki w kościele zgaśnie oświetlenie i świece zostaną zgaszone. Ten czas warto poświęcić na wykonanie kilku pamiątkowych fotografii w różnej konfiguracji: rodzice, chrzestni, dziadkowie itp.

Taką samą sesję można wykonać również w innym, niekiedy lepszym miejscu: przy jednym z ołtarzy bocznych, obok chrzcielnicy czy przed wejściem do kościoła.

Po zakończonej sesji rodzice i zaproszeni goście udają się na chrzciny, czyli poczęstunek po chrzcie.

Fotograf na chrzcinach

Fotografowanie chrzcin to zdecydowanie najmniej stresująca część zlecenia.

Gdy wszyscy goście zajmą swoje miejsca za stołami obsługa podaje gorące danie. Prawie wszyscy wtedy zaspokajają swój głód. Jak to prawie wszyscy?

Dzieci na chrzcinach

Dzieci bardzo często wolą oddać się zabawie niż zjeść ciepły obiad. I właśnie z dziećmi fotograf spędzi większość czasu podczas chrzcin. Fotografowanie rozbawionych i biegających maluchów to nie lada wyzwanie, ale z pewnością trafione ujęcia wzbogacą fotorelację o ciekawe kadry.

Gdy goście siedzą wygodnie za stołami można fotograf może pokusić się o wykonanie kilku ujęć. Nie muszą to być zdjęcia pozowane – te naturalne kadry złapane podczas swobodnej rozmowy są zdecydowanie ciekawsze!

Zdjęcia grupowe na chrzcinach

W trakcie chrzcin należy korzystać z dobrego humoru nowo ochrzczonego dziecka i wykonywać zdjęcia grupowe z nim w roli głównej.

Chętnych do takich zdjęć z pewnością nie zabraknie. Babcia, dziadek, ciocia, wujek – kto by nie chciał zdjęcia z najmłodszym członkiem rodziny?

Tort na chrzcinach

Tuż przed planowanym zakończeniem chrzcin, podobnie jak w przypadku wesela, na sali pojawia się tort. Miłym gestem ze strony rodziców jest poinformowanie fotografa o nadchodzącym torcie, dzięki czemu może się on odpowiednio przygotować.

Wszystkie torty, które pojawiają się na chrzcinach, łączy jedna wspólna cecha – są piękne! Dlatego dobrze jest jeśli fotograf poświęci chwilę na sfotografowanie zarówno tortu w pełnej okazałości, jak również znajdujących się na nim detali – napisu „Chrzest Jana”, świeczek, innych drobnych gadżetów.

Piękny tort jest nieodłącznym elementem każdych chrzcin

Przed pokrojeniem tortu fotograf powinien zaprosić rodziców z nowo ochrzczonym dzieckiem aby stanęli w jego pobliżu by wykonać jeszcze jedno pamiątkowe zdjęcie.

Zakończenie

Fotograf mając kartę pamięci pełną wielu fantastycznych ujęć może wracać do domu w celu ich selekcji i postprodukcji.